Studium biodiverzity nejen vápencového lomu, ale jakéhokoli území je komplexní, mnohaletá a personálně, odborně, finančně i časově náročná činnost. Vyžaduje velké nasazení mnoha odborníků-specialistů v terénu, a často ještě mnohem více času stráveného určováním sebraného materiálu v laboratoři. Přestože patří lomy Hády a Mokrá u Brna a jejich bezprostřední okolí k biologicky nejprozkoumanějším místům v České republice, je řada skupin bezobratlých živočichů, o nichž v tomto území stále prakticky vůbec nic nevíme.

 

 

Jednou z takových skupin je i blanokřídlý hmyz. Nikdo z našeho týmu však není v daném oboru profesionál. Nemůžeme proto přímo studovat druhovou pestrost této skupiny živočichů. Proto se zaměřujeme na nepřímé hodnocení krajiny pomocí sledování aktivity včelstev a některých druhů samotářských včel

 

Sledování hmotnostních přírůstků včelích úlů pomocí internetu věcí není dnes již nic nového. Náš projekt je však unikátní proto, že chceme takto získané informace propojit s okolní krajinou a její pestrostí. Potravní zdroje včel se totiž shodují s potravními zdroji nejen mnoha jiných druhů blanokřídlých, ale také dalších skupin bezobratlých živočichů – brouků, dvoukřídlého hmyzu, některých motýlů, dlouhošijek a srpic (Haragsim 2016).  


Projekt byl podpořen společností HeidelbergCement Group Czech Republic a stanoviště v centru Brna také Jihomoravským krajem. Na většině stanovišť používáme profesionální úlové váhy BeeSpy.

 

   

 TOPlist