Proč vlastníme území na Hádech?

Vlastnictví pozemku je nejsilnější ochranou před jeho zničením. Osud pozemků města nebo obce závisí na okamžité vůli volených zastupitelů, o majetku státu často rozhodují jen ekonomické zájmy nebo jeho "využitelnost složkami státu". Majetek jednotlivců závisí pak na jejich vztahu k půdě a jejím obhospodařování rodovými předky. Často se dnes stává, že rozhoduje nejvyšší nabídka a aktuální zisk před tradicí a udržením majetku pro své potomky.

 

Současné využívání krajiny je nesmírně krátkozraké. Stačí se jen podívat třeba sem nebo sem. Všichni víme, že život v betonovém městě bez zeleně a přírody je "na draka". Přesto se "v zájmu města" zástavba stále zahušťuje a hledají se pokradmu poslední zbytky trávníků a zeleně, které by bylo možné změnit alespoň na parkoviště.

 

 

Pozemkový spolek Hády byl zřízen za účelem ochrany přírody a tu se skutečně snažíme naplňovat. Současne chceme, aby námi vlastněné, pronajímané nebo svěřené pozemky sloužily co nejvíce nejen jinde umírající přírodě, ale také lidem k rekreaci a odpočinku. Říká se, že "vlastnictví zavazuje". Někdy je to dost těžká řehole, ale zatím to zvládáme snad docela dobře. Chcete-li vidět, jak vypadají naše chráněná území, zeptat se, proč a jak se o ně staráme, přijďte se za námi podívat na jižní svah Hádů a do Lamacentra. Uvítáme i jakoukoli pomocnou ruku, která bude ochotna k tomuto nelehkému poslání přispět.