Pro on-line přenos klikněte na obrázek:
Funkčnost kamery je závislá na mnoha faktorech. Pokud zrovna nejede, velmi se omlouváme. Výpadky ale bývají jen krátkodobé. Často je způsobuje vyšší počet přístupů naráz. Zavřeta proto prosím stránky a zkuste to znovu později. Děkujeme. Usilovně pracujeme na vyladění všech chyb.
Projekt "Ptačí budka a krmítko on-line jako podpora propagace ohrožené přírody na Hádech u Brna" byl realizován v rámci programu ČSOP "Ochrana biodiverzity", podpořeného Lesy České republiky, s.p. a Ministerstvem životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska donátorů.
Program Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity" (http://biodiverzita.csop.cz) podporují Lesy České republiky, s.p. (Generální partner programu Ochrana biodiverzity) a Ministerstvo životního prostředí.
V zimě on-line krmítko
V zimě je kamera namířená na krmítko, do kterého pilně sypeme chutná semínka. O hostinu je velký zájem. Hády jsou domovem ohromného množství ptáků. V minulých letech se na našem krmítku bez kamery objevilo 16 druhů ptáků včetně u nás méně známých druhů jako je pěnkava jikavec, čížek nebo čečetka. Když se vám podaří "chytit do printscreenu" nějaký pěkný záběr, budeme rádi, když nám ho zašlete. Zveřejníme ho v aktualitách na našich stránkách nebo na Facebooku. Rádi vám také pomůžeme s identifikací ptačích hostů třeba i na vašem krmítku nebo zodpovíme další vaše dotazy.
Chcete koukat na vlastní krmítko za oknem?
Jen směle do toho, ptáci z vašeho okolí vám budou vděční. Z téhle televize si taky určitě nezkazíte oči a nedávají tu reklamy. :-) Krmítko můžete buď koupit nebo jej poměrně jednoduše vyrobit. Nemusíte být ani moc zruční, protože zbouchnout pár prkýnek zvládne každý. Vždyť to nemusí být umělecké dílo – to ptáci stejně neocení a největší ozdobou jsou ptáci samotní. Pro úplné lenochy tip – stačí třeba jen položit prkénko na dřevo v přístupném dřevníku nebo kdekoliv jinde pod stříškou a sypat semínka sem. Ptáci si to najdou (stejně tak ale i hlodavci). Ale prosím pozor! Je skoro jedno, jak krmítko vypadá (zohledněte jen ochranu před deštěm, větrem a predátory (hl. kočky)), ale určitě není jedno, co ptákům do krmítka dáte. Pokud se vám nad tím nechce bádat, jednoduchá rada – sypte slunečnicová semínka a máte vystaráno. K tomu můžete samozřejmě ledasco přidat, třeba mák, sušené jeřabiny, jablíčka nebo roztlučené vlašské ořechy... a je hotová hostina. Hlavně zapomeňte na zbytky z kuchyně a slané pečivo. Více o zimním přikrmování ptáků se dočtete např zde, zde nebo zde.
V létě on-line budka
V létě snímá kamera vnitřní prostor ptačí budky instalované na stromě v Lamacentru.
Byli jsme moc zvědaví, kdo se v budce zabydlí. V jiné budce, bez kamery, se nám loni zahnízdil dokonce silně ohrožený krutihlav. V březnu 2019 už však bylo zcela jasno – bydlení s kamerou si pro sebe uhájily sýkory modřinky! 10. dubna ráno jsme v hnízdě nejasně viděli první vajíčko. A 23. dubna jsme na kameře sledovali, jak k deseti vajíčkům v hnízdní kotlince snesla samička jedenácté. Sledujte s námi zcela unikátní záběry ze soukromí ptačí rodinky. Více o modřinkách například ZDE nebo ZDE.
A je to tady! 3. května ráno se z vajíček začala klubat maličkatá holátka! Neuvěřitelné sledovat živě takto intimní záběry ze života volně žijících ptáků. Teď nastává rodičům asi nejvíce práce, aby dokázali nasbírat dostatek hmyzu pro hladové krky. Držte jim spolu s námi pěsti.
Nebyli jsme si pořád jistí, kolik ptáčat se vylíhlo. Nikdy se nám jich nepodařilo napočítat víc než devět. Ovšem 11. května jsme zachytili záběr, na kterém je krásně vidět všech jedenáct zobáčků! Taky je vidět, jak neuvěřitelně rychle se ptáčata vyvíjí. Za jediný týden je z holátek velkých jako článek malíčku už parta velkých ochmýřených ptáčat, kterým se na křídlech vyvíjejí letky a do hnízdní kotlinky se už sotva vejdou. Umíte si představit, kolik energie musí oba rodiče vydat, aby nasytili tolik potomků, kteří tak rychle budují svá těla? Dostatek hmyzí potravy je pro přežití celé rodiny naprosto zásadní! Naše modřinky mají štěstí, že bydlí v pestré krajině bez chemikálií na kraji chráněného území. Chcete-li ptákům pomoci, jednak věšte budky, ale taky podporujte hmyz! (Inspirace pro každého namátkou ZDE či ZDE.)
3. května se ptáčata sýkor modřinek v naší on-line budce začala klubat na svět. A 19. května, za šestnáct dnů, už jsou z miniaturních slepých holátek opeřená ptáčata, která během pár následujících dnů opustí rodnou budku. Prostě neuvěřitelné. Všech jedenáct ptáčat rodiče zvládli vychovat. Ovšem pozor, na tomto místě je třeba připomenout, že ptáčata i po vyskočení z hnízda rodiče dál krmí a dohlíží na ně. Ptáčata ještě nejsou samostatná, ale už poskakují mimo budku. Takováto ptáčata se nesbírají, maximálně se můžou v případě ohrožení přesnout na vhodnější místo v okruhu několika málo metrů.
Mimochodem sýkorčí sameček od nás dostal přezdívku "zuřivá modřinka". Vysvětlení níže. :-)
V Lamacentru nás od začátku března začala soustavně "obtěžovat" sýkora modřinka, která nám neustále šplhala po okně a ťukala do skla. Podobně poskakovala i po zpětném zrcátku u auta. Březen je období začátku hnízdění, vhodných míst je málo a teritorium s budkou je třeba si hlídat před soky. Vášnivý sameček holt viděl soka i ve vlastním odrazu. Na okně prováděl akrobatické kousky na mříži, ťukal do skla a mezitím občas divoce vyzpěvoval/vykřikoval, kdo že je tu pán. Sami si můžete prohlédnout video.
A pro nadšence do etologie a ornitologie tu máme ještě další video naší zuřivé modřinky. Narafičili jsme jí zrcátko. A nemuseli jsme dlouho čekat a výsledek se dostavil. Zajímavé bylo, že více zaujala zvětšující strana zrcadla. O malých a na pohled něžných modřinkách je známo, že jsou to ve skutečnosti drsňáci a nezaleknou se ani většího soupeře. Tak to asi náš zuřivec bral jako výzvu, zahnat obrovitého soka. Zrcadlo jsme zase odstranili, protože žárlivou sýkorku rozčilovalo opravdu velice a útočila na svůj odraz s obdivuhodnou vášní. Taky zrcátka u auta jsme omotali hadrami.
Mimochodem minimálně sedm budek jen v Lamacentru už je obsazených, na ostatní jsme se ještě nedívali. Věšte budky! Je vidět, že ptáci prostě nemají kde založit rodinu a o dutiny a budky je boj.
Po sýkorách modřinkách budku převzaly sýkory koňadry. V červnu se vylíhlo pět ptáčat, která rodiče opět intenzivně krmili hmyzem. Ptáčata prospívala a rostla, ale 27. června jsme v budce zjistili tragédii. Čtyři z pěti ptáčat jsou mrtvá. :( Co se mohlo stát? Ještě dva dny zpátky jsme z budky slyšeli příjemné švitoření. Hmyzu je v Lamacentru dostatek a stálý zdroj vody k napití také. Přišla snad ptáčata o jednoho z rodičů a druhý to sám nezvládá? Jedná se o nezkušený pár, který se neumí o potomstvo dostatečně postarat? Jsou ptáčata napadena parazity? Odpověď neznáme. Mrtvá ptáčata jsme z budky odstranili a můžeme jen držet pěsti poslednímu sourozenci. Příroda se s nikým nemazlí a přežijí jen nejzdatnější.
Chtěli byste pomoci ptákům vyvést rodinku?
Budka plná života je ozdobou každé zahrady či domu. Různé druhy ptáků mají ale různé nároky. Na to je třeba při výběru či výrobě budky myslet. Zásadní je hlavně velikost vstupu, vnitřní rozměry a umístění. V dnešní době si můžete pořídit budku jakéhokoliv designu, aby se vám hodila k domu. Většina budek se vyrábí ze dřeva. Koupit se ale dají i moderní budky vyrobené ze speciální dřevocementové směsi. Materiál má oproti dřevu extrémní životnost, dobrou tepelnou izolaci a je paropropustný, aby v budce nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti. Více o budkách najdete například u organizace nejpovolanější, České společnosti ornitologické.
Víte že...?
Krutihlav obecný je velmi nenápadný pták jen o málo větší než vrabec. Přitom je to příbuzný datlů a strakapoudů! Na rozdíl od nich má však slabý zobák, dutinu si sám nevydlabe. A ani ocasní pera nejsou tak pevná, aby se o ně mohl opírat po vzoru svých bratranců. Živí se převážně mravenci. Krutihlav má opravdu přiléhající jméno, protože dokáže otočit hlavu až o 180°! U nás je krutihlav zákonem chráněný jako silně ohrožený druh. Je to, jako u mnohých dalších druhů, především kvůli nedostatku vhodného prostředí, ve kterém by mohl žít a vychovávat svá mláďata. Doupných stromů je dnes v krajině proklatě málo. V nabídnuté budce vhodných rozměrů se proto rád zabydlí.
Za zprovoznění přenosu velice děkujeme firmě Štefl software.