BESTbelt 2024–2026

 

Obnova druhově bohatých travních porostů na místech bývalých akátin v NP Podyjí pomocí regionálních směsí osiv

 

1. 10. 2024 – 30. 9. 2026

 

Projekt si klade za cíl zlepšit efektivitu sběru a podpořit šíření regionálních směsí semen pro obnovu oblastí dříve zarostlých invazními akátinami a dalšími nepůvodními druhy. Důraz je kladen na zachování a obnovu biologické rozmanitosti. Mezi naše cíle patří:

 

Zdokonalení našich ručních kartáčových sběračů pro efektivní provoz v náročných podmínkách vřesovišť. Naším cílem je zlepšit jejich provozuschopnost v terénu a zvýšit efektivitu prostřednictvím technických úprav. Současné stroje jsou těžké, slabé a mají nižší výkon kvůli dosud neoptimalizovanému způsobu sběru. Lepší účinnost sběru semen podpoří obnovu biologické rozmanitosti.

 

Vyhledání vhodných donorových lokalit v oblasti havranického vřesoviště a příprava na sklizeň semen odstraněním problematických keřů a stařiny pro podporu růstu původních suchých travních porostů s využitím zimního odstraňování odumřelé biomasy. Tato metoda může zvýšit druhovou bohatost dvouděložných rostlin a produkci jejich semen, přispět k druhově bohatým směsím využitelným na receptorových místech, a tím podpořit obnovu biodiverzity.

 

Sklizeň regionálních směsí semen v odpovídajících objemech pro doplnění semenné banky v oblastech zbavených akátů a jiných dřevin s cílem získat 100 kg biomasy semen. V průměru se to rovná 3 g/m² semenného materiálu, čímž se v rámci travních porostů obnoví určité druhy, kde dříve vyhynuly kvůli zárůstu dřevinami.

 

Příprava a osetí receptorových míst pro zahájení procesu obnovy (cca 3 ha) – zahrnující experimentální odstranění pařezů a stařiny a experimentální likvidaci ostružiní. Jedná se o přímou realizaci obnovních opatření. Technologická vylepšení, metodika a průběžné výsledky projektu budou zveřejňovány pro sdílení dobré praxe podpory biologické rozmanitosti.

 

 

Plánovaná opatření:

  1. Vývoj a zdokonalování ručních, ručně tlačených a dálkově ovládaných sběračů semen.
  2. Sběr, sušení a výsev minimálně 100 kg semenného materiálu.
  3. Identifikace, výběr a příprava minimálně 3 ha druhově bohatých travních porostů pro budoucí sklizeň.
  4. Příprava nejméně 3 ha bývalých akátin k osetí pomocí různých technik narušení půdy.
  5. Prezentace projektu na společném setkání NP Podyjí a Thayatal, včetně účasti místních starostů ze všech obcí v rámci NP Podyjí.

 

Tento projekt je realizován s finanční podporou projektu BESTbelt Evropské unie. Za výstupy nese výhradní odpovědnost ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády a nelze je za žádných okolností považovat za výstupy odrážející postoj Evropské unie.

 

Medailonek našeho projektu na webu BESTbelt – www.europeangreenbelt.org/bestbelt/projects/restoring-species-rich-grasslands-on-former-robinia-forest-sites