QR kódy v chráněných územích města Brna

 

Brno má úžasné okolí, ale řada skvostů se nachází dokonce přímo na katastru Brno-město. Denně kolem takových míst chodíme, aniž bychom si uvědomovali, že tento kousek zeleně je výjimečný. Chceme přispět k šíření povědomí o významu městských přírodních lokalit. Právě ostrovy přírody na katastru měst totiž zároveň patří k nejohroženější přírodě vůbec. Proto jsme se rozhodli realizovat projekt na využití systému QR kódů k snadnému přístupu k informacím přímo z terénu.

 

V roce 2018 jsme vyrobili a nainstalovali tabulky s QR kódem a stručným popiskem na sloupky stávající návštěvnické infrastruktury ve 26 chráněných územích na katastru města Brna. Po načtení QR kódu mobilní aplikací se návštěvníkovi otevře internetová stránka, kde jsou uvedeny nejdůležitější charakteristiky lokality, důvod ochrany, zajímavosti, fotografie, mapy a odkazy na další související stránky. Tabulky s QR kódem jsou uchyceny na sloupcích označujících v terénu hranice chráněného území (zelené cedule s malým státním znakem). V každém z 26 území jsou instalovány na sloupky jeden až tři stejné tabulky s QR kódem. K instalaci byly vybrány dobře přístupné a frekventované sloupky při vstupech do daného území. Přesnou lokalizaci tabulek najdete ZDE.

 

Pokud fandíte moderním technologiím, ale přitom jste nezapomněli chodit do přírody, zveme vás na procházku. Zkuste obejít brněnská chráněná území a pročtěte si nejdůležitejší informace o nich přímo v terénu. A pozor, kdo potřebuje ještě hmatatelnější cíl – můžete se zapojit do soutěže o pěkné ceny!