Lamacentrum je špičkou ledovce práce Pozemkového spolku Hády. Jako jedna ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody se věnujeme především péči o cennou přírodu na Hádech, ale naše zkušenosti uplatňujeme i jinde.
Semena už dozrávají a regionální směsi osiv určené pro ochranu přírody se pomalu ale jistě stávají skutečností. Ve spolupráci s Ústavem botaniky a zoologie MUNI, Národním parkem Podyjí a OŽP Jihomoravského kraje pokračujeme v zefektivňování sklizně a vylepšování strojů pro druhově bohaté regionální osivo. To aktuálně sklizené z hradišťských teras v národním parku Podyjí je určeno pro přírodní památku Šafářka na západním okraji Znojma, kde se na podzim pokusíme na místech původně kompletně zarostlých křovinami po jejich odstranění o postupnou obnovu lučních porostů.
Už jste někdy viděli, jak se stříhají ovce? V NEDĚLI odpoledne naše ovečky shodí zimní kožich a vy můžete být při tom.
Chcete chovat včely, ale nějak na to nemáte místo a čas? Bojíte se žihadel? Můžete začít s těmi samotářskými. Prakticky nevyžadují vaši péči, jen místo, kde mohou založit hnízdo. Nedonesou vám sice med, ale tyto včely jsou rozenými mistry v opylování ovocných stromů, a to i za poměrně nízkých teplot, kdy je ostatním včelám zima.
Pokud byste požadovali větší počet kokonů, lze se domluvit individuálně. Včely lze takto transportovat nejpozději do února 2024. Kontejner v obálce musí okamžitě putovat zpět do chladna, nejlépe kolem 3°C. Tato teplota je buď v chladničce nebo ve sklepě na bramborách. Nezapomeňte najít pro včely nejen vhodný rozkvetlý sad, zahradu nebo kousek krajiny s kvetoucími stromy a keři (trnky, třešně, slivoně, hrušně, jabloně, hlohy, skalníky, růže apod.) ale také místo, kde mohou založit svá hnízda. Nejlepší jsou hmyzí domečky s rákosovými dutinkami nebo dírkami o průměru 7-9 mm. Nezapomeňte je měnit, jinak vaši kolonii sní její parazité.
Poradíme vám také, jak si pro tyto včely vhodný domek vyrobit nebo si jej můžete nechat od nás postavit na zakázku. Můžeme pro vás každoročně také připravit do hmyzích domků novou sadu rákosové výplně.
Nebojte se nám napsat na uvedenou adresu – dohodneme jednorázovou nebo pravidelnou pomoc.
Jaký je vývoj larev zednic?
zednice staví komůrky v dutinkách po tesařících nebo ve stéblech trav. Obvyklý problém je nedostatek vhodných hnízdních stanovišť. Ani tak nemusí být úspěch hnízdění zajištěn. Nejlepší obsazenost dosáhnete tehdy, pokud jsou dutinky nebo stébla na místě druhým rokem. Je tu však zase riziko parazitů, kteří část populace zednic jednoduše zkonzumují ještě před vylíhnutím.
Jak se liší dva nejběžnější druhy zednic?
Kukly vyjmuté z komůrek mohou mít různou velikost. Liší se kukly samečků, které jsou o velikosti asi 3/4 kukel samiček. Na Hádech žijí navíc dva druhy zednic, které kladou na stejná místa – zednice rohatá a zednice rezavá. Zednice rezavá je u nás mnohem vzácnější, v současné populaci je asi 15% kokonů tohoto druhu.
Již na tuto neděli připravujeme v Lamacentru včelí den. K ochutnání medy z celého světa, k zabavení hry a zajímavosti ze světa včel, k vidění živé včely a živý včelař... Přijďte!
Práce na údržbě území v těchto dnech vrcholí, naši pracovníci nevědí kam dřív skočit. Hledáme proto pracovitého brigádníka. Nabízíme smysluplnou práci, úžasné pracovní prostředí, skvělý kolektiv a po práci zooterapii jako bonus!
Držíme tradici. Přijďte se s námi v neděli projít po Hádech. Stojí to za to!
Něco pro fanoušky botaniky. Připravuje se fotografický atlas všech rostlin ČR a můžete pomoci jeho vzniku.
Milí přátelé,
děkujeme Vám za přízeň v letošním roce, přejeme překrásné Vánoce plné lásky, radosti, klidu a míru v duši.
Do nového roku 2023 vykročte s úsměvem a elánem, jako naše Bella na fotce. Přejeme všem, ať Vás v něm provází pevné zdraví, štěstí, a ať Vám po celý rok dělají radost nejen zvířátka v Lamacentru.
Ještě upozorňujeme, že 1. ledna bude mít Lamacentrum zavřeno, takže se uvidíme až 8. 1. 2023.
Drazí příznivci, s nadšením hlásíme, že Bětce a Koko se narodilo pět kůzlat, a tak se po dvou letech lockdownu vrací jedinečná jóga s kůzlaty! Termínů je jen omezený počet, tak neváhejte. Jedna lekce – hodina jógy plus půlhodinová exkurze u lam stojí 450 Kč.
Rezervujte si místo přes rezervační formulář. Pak s vámi budeme závazně počítat. Těšíme se na vás!
Přejeme krásné Velikonoce a připomínáme, že během svátků připadajících na všední dny otevřeno nemáme, resp. je možné si u nás na tyto dny předem objednat soukromý program.
V neděli 10. 4. naše ovečky shodí svoje huňaté kožichy. Přijďte se podívat, jak jim sluší nový jarní sestřih.
Pro děti bude připravena malá vlněná dílnička.
Těšíme se na vás!
Vzhledem ke stopám ve sněhu už roky bezpečně víme, že přes Lamacentrum pravidelně přebíhá liška. Teprve díky fotopasti ale můžeme šelmičce pohlédnout do tváře. :-)
Liška je inteligentní a taky mimořádně přizpůsobivá, díky čemuž se jí daří takřka v každém prostředí. Patří k těm nemnoha, kdo se dokázal adaptovat i na život v těsném sousedství s člověkem. Městské lišky živící se odpadky jsou tak již běžné. Normálně se liška živí lovem drobných živočichů, ale taky ovocem a lesními plody. Nadbytek kořisti (třeba slepice z kurníku, ehm...) si zahrabává na horší časy. A z posledních dnů máme pro toto tvrzení náš vlastní důkaz! :-D Zmizela nám miska plná kočičích granulí. Po chvíli pátrání jsme našli z rozsypaných granulek cestičku, kudy pachatel odnášel svou kořist. Pod křovím jsme pak odhalili pohřešovanou misku, kterou se někdo pokusil zahrabat si na horší časy do hlíny a listí. :-D Inu, aspoň víme, že "naše liška" se má dobře. :-)
Fotopast jsme mohli v roce 2021 pořídit díky projektu "EVVO aktivity pro rodiny po celý rok" podpořeného Jihomoravským krajem.
Přátelé, v bílém Lamacentru je teď opravdu nádherně, nicméně raději upozorňujeme, že přístup k nám je po zasněžených pěšinách. Čili aktuálně návštěva Lamacentra jen ve stylu "po stopách yettiho". :) Jistě to stojí za to, ale zvažte, na co si troufáte.
Co by to bylo za Velikonoce bez beránka? Robinson vám všem posílá úsměv pro dobrou náladu.
Zavřené obchody, karanténa... Nouze naučila Dalibora přísti. :-)
Nemáte někdo zájem o vlnu lam alpak? Máme jí ještě dost. Můžete si vybrat, jestli chcete ze Sazinky, Belly, Čendy... Můžete mít svetr s příběhem!
Pokud v těchto dnech potkáte na Hádech pány s křovinořezy, nevolejte hned Chocholouškovi. :-) Už několik let na Hádech s úspěchem provádíme i tzv. zimní management spočívající v zimním sečení, prořezávání dřevin a vyhrabávání stařiny. Výhodou je šetrnost k nejcennějším plochám chráněných území vzhledem k dormanci vzácných druhů rostlin a hmyzu. Simuluje se tím také zimní pastva, která v naší krajině staletí běžně probíhala a spoustě dnes ohrožených druhů dělala dobře. Takže se zahříváme prací a pomyšlením, jak to na Kavkách na jaře zase pokvete. :-)
Jedná se o speciální společenstva s velmi malou produktivitou biomasy, která nebyla 70 a více let jakkoli udržována. V současné době velmi pomalu a plíživě zarůstají křovinami. Situace na Hádech je proto velmi unikátní a nelze ji porovnávat s trávníky jinde. Tento management provádíme na ploše max. několika tisíc metrů čtverečních ročně, takže i když jsme si vědomi mírné disturbance populací hmyzu, nejedná se o zásah na ploše větší než 10 % celkové rozlohy. Tato plocha naopak v létě poskytuje nová útočiště, a protože je perioda tohoto managementu na stejném místě více než pět let, nepředstavují pro hmyz v následujících letech past, ale naopak kvalitnější stanoviště pro možnost zimování/reprodukce. A pro ty druhy, které potřebují vyšší porost, toho tu máme opravdu dost i jinde :-). Snažíme se management dělat v málo lidech celý rok tak, abychom celou plochu obhospodařili, a přitom nikde neposekli všechno a hned.
Dobrovolníci si kromě dobrého pocitu odnesou i naši originální magnetku, a to se vyplatí! :-)
Úklid v přírodní lokalitě Hády podporuje MČ Brno-Líšeň.
Ještě jsme vám vlastně neukázali, jak se kozenkám líbí naše nové jezírko. Náramně. :-) V pozdní léto a podzim kozy prožívají asi nejlepší období. Pohoda, svoboda a příroda nabízí hostinu.
Jak kolem 20. října vykoukne slunce, jdem na "indiánské léto" do magického Růženina lomu. Takovýto lom přírodě a krajině víc dal, než vzal. Je málo míst, kde můžete na tak malé ploše vidět takovou pestrost jako na Hádech. Navíc s tím, že ta nádhera lahodí nejen oku a duši, ale je to útočiště vzácných rostlin a živočichů. Z Lamacentra dojdete do "růžáku" za 15 minut. Doporučujeme objednat si u nás soukromý program a spojit ho s procházkou. Pomůžete nám i sobě!
Epidemiologická omezení během celého jara dolehla těžce nejen na Lamacentrum, ale samozřejmě taky na umělce. A proto, když sympatický hudebník Tomáš Kočko se svým orchestrem hledal vhodnou kulisu pro svůj večerní svatojánský stream, tak jsme mu ji v Lamacentru poskytli. Všichni bojujeme, tak proč si nepodat ruku. (Mimochodem Tomáš Kočko má taky písničku opěvující velmi vzácnou květinu třemdavu. To je pro nás zvlášť zajímavé, protože tahle rostlina je hlavní "tahák" našich květnových exkurzí po hádeckých chráněných územích, o která se naše organizace stará. (A to Tomáš Kočko dobře ví, protože loni přišel jako účastník této naší exkurze pro veřejnost. :-)))
Je to pro nás vždycky hrozně těžké, ale nelze jinak, musíme našim vymazleným kůzlátkům najít nové dobré domovy. Letos jsme měli štěstí a ze šesti kousků už čtyři své jisté mají. Zbývají ale ještě dva nádherní kozlíci! Kontaktnější už ani být nemůžou. Mohou jít spolu nebo – pokud už doma zakrslé holandské kozičky máte nebo máte u jiných chovatelů vyhlédnuté druhé kůzlátko – můžou i každý zvlášť. (Pro jednoho bychom případně dobrý domov měli, ale nabízíme je spolu, pokud někdo s kozičkami začíná, ať může mít od nás rovnou dva parťáky.) Kozlíci jsou kastrovaní (takže nejsou vůbec cítit). Narozeni 31. 3. a 5. 4., takže k odběru budou od první půle července.
Máme ohromnou radost! Nové jezírko v Lamacentru má další obyvatelku. Nastěhovala se sem užovka obojková. Když tohoto hada potkáte, podle zářivých žlutých půlměsíčků za hlavou nikdo nemůže zůstat na pochybách, s kým má tu čest. Naše užovka je zatím jen taková větší tkanička, ale snad se jí u nás zalíbí a budeme ji moci dál potkávat. Ostatně nedaleko jezírka máme už dva roky vybudovaný "hadník". Jezírko zatím ještě není přístupné veřejnosti, ale až dobudujeme okružní cestičku, budete se kolem taky moci procházet a hledat místní obyvatele.
Tuto neděli, 17. 5., si udělejte chvíli času a pojďte s námi na Hády. Už 20 let se o ně naše organizace stará, tak se občas chceme pochlubit. :-) Provedeme vás po nejkrásnější a také nejvzácnější a nejcennější přírodě, kterou na Hádech – a troufáme si říct, že v celém Brně a okolí! – máme. Pečlivě vybíráme termín, kdy jsou nejkrásnější rostliny v plném květu. Během neděle si můžete vybrat z pěti časů (10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00), kdy budeme na cca hodinovou vycházku vyrážet od branky Lamacentra. Fotoaparáty s sebou, bude co fotit! A nebojte se vzít s sebou děti. Budou pro ně připraveny drobné aktivitky, za které si budou moci vybrat pěknou odměnu. A s prázdnou neodejdou ani dospělí. Tak přijďte, stojí to za to a příště zas až za rok!
22. dubna je Den Země. Celosvětový svátek, kdy si více než jindy připomínáme ekologické otázky a dopady našeho chování na životní prostředí všech obyvatel Země. V těchto časech epidemiologických opatření kouzlo a důležitost přírody oceňujeme ještě víc než dřív, viďte? Praktická péče o přírodu a také vzdělávání, osvěta a rozvoj vnímavosti ke všemu živému je hlavním posláním naší organizace. Co se u nás děje aktuálně? Množíme včely a žáby. Náš pan včelař právě pracuje na tvoření včelích oddělků – zakládání nových včelstev. Opylovačů a hmyzu celkově v naší krajině zoufale ubývá, i laik si jistě všiml, takže letos jsme se v chovu včel zaměřili právě na jejich množení. A také v Lamacentru dobudováváme jezírko. Už teď v něm máme žabí vajíčka a pulce a vyfotit se nechal i pan skokan, který průběh prací občas hlasitě připomínkuje.
Máme opravdu ohromnou radost! Pozemkový spolek Hády neprovozuje jen Lamacentrum. Staráme se o celou přírodu na jižních Hádech. A loni jsme díky podpoře ČSOP z programu Ochrana biodiverzity mohli na Hádech uskutečnit už dlouho plánované. A sice systém mělkých tůněk vhodných pro obojživelníky. Měli jsme vytipované místo, kde ze zasypaných tunýlků po těžbě prosakuje voda a tvoří se mokřina. Povedlo se a ejhle, hned letos na jaře si žáby tůňky našly. Shluky vajíček, a dokonce už i první pulci jsou jasným důkazem, že se nám práce povedla. Jupí. A nejen to – současně jsme vybudovali a ještě stále dobudováváme jezírko v Lamacentru a už i tady máme žabí vajíčka. Radost veliká.
Žáby potřebují pro svůj vývoj mělké a nezastíněné vody bez rybí obsádky, která jejich potomstvo sežere. Takových míst je dnes proklatě málo. Chcete taky udělat něco pro přírodu? Vytvořit tůňku plnou rozmanitého života nemusí být vůbec těžké. Ono leckdy stačí kopnout trochu do země. Vřele doporučujeme stránky spolku Mokřady z.s., kde je vše krásně vysvětleno a najdete tam řadu tipů.
Dovolíme si malou prosbu. Když se nesmí za kulturou, o to víc lidí vyrazí za přírodou. Určitě i někdo, kdo nutně potřebuje vidět tento plakát! Proto prosím šiřte tuto informaci:
Na malé zajíčky a srnčátka se nesahá, NEJSOU OPUŠTĚNÍ, nepotřebují pomoc,
naopak – v lidské péči nepřežívají!
Pokud si nejste jistí, volejte záchrannou stanici, mějte v mobilu uložené její číslo.
Poučte své děti. Šířením osvěty opravdu můžete nejednomu mláděti zachránit život. Děkujeme za ně.
Na první jarní včelí pastvě už to v přírodě jenom bzučí. Ještě v předjaří je dobré včelkám pomoci příkrmem, který jim pomáhá v rozvoji. Když pak na jaře včelky nosí na nožkách pyl vrb a dřínů, je to pro včelaře jednoduchý důkaz, že včely živí larvičky, takže matka klade a včelstvo je v pořádku.
Podle počasí by to dnes mohl být jeden z nejkrásnějších dnů v roce. Beránci na modré obloze, teploučko, motýli, včeličky, zpívající ptáci, a hlavně žluté pochodně dřínů zářící v jinak ještě šedivých křovinách. Dřín jarní plný včel, to je jaro na Hádech. Snažíme se vám tu krásu, pohodu a klid přírody aspoň trochu zprostředkovat v těchto rozrušených dnech.
Největší pohodáři na světě jsou určitě naše ovečky. Ty ví, jak si v klidu užít pěkný jarní den. A vlastně každý den. Takže i my, když jsme ve stresu, víme, za kým jít načerpat životní rovnováhu. Jste nervózní? Stačí nějakou dobu sledovat uklidňující rytmus žvýkání pohodových stvoření. (Pro malinkou ukázku klikněte na obrázek pro video.)
Přátelé, náhodou jsme objevili nové krátké video jistého pana Lukáše Picha a je to pecka! Pán nám mluví z duše a hlavně moc hezky a jednoduše. Velmi doporučujeme podívat se – už jen pro ty nádherné záběry. Sledujte na youtube nebo na facebooku. A nezapomeňte si určitě přečíst i připojený text. Mimochodem ve snímečku vám hned zpočátku kameraman představuje stepní prostředí, kde žije např. krutihlav, stepník, majka nebo kudlanka. Chvilku jsme přemýšleli, jestli to nenatáčel přímo u nás na Hádech – samé známé tváře. O několik minut později je řeč o zarostlých nevyužívaných plochách, přesně takových, která tvoří důležitou "nárazníkovou zónu" mezi Vinohrady, Líšní a chráněným jižním svahem Hádů. Dokonalé.
Chcete se stát součástí našeho týmu? Pro nadcházející sezónu právě hledáme nové brigádníky na pozice lektor/lektorka a terénní technický pracovník.
Jestli vás naše nabídka zaujala, neváhejte a napište. Pestrou a smysluplnou práci v krásném prostředí, s fajn lidmi a fajn zvířaty jinde nenajdete :)
Podrobnosti o nabízených pozicích najdete ZDE a ZDE
Už to vypuklo! Už se sčítá. Ode dneška do neděle! Vyhraďte si hodinku na relax při pozorování ptáčků a pomozte ornitologům získat přehled o tom, jak na tom naši ptáci jsou. Přečtěte si jednoduchý návod JAK SE ZAPOJIT a radši taky ČASTÉ OTÁZKY. Doporučujeme postup: Uvařte si kafíčko, nakrájejte si štrůdl, nasypte do krmítka, pohodlně se usaďte k oknu a sledujte a čárkujte. :-) A když budete sledovat ve dvou, hodinka uteče jako voda, dobře se pobavíte a můžete si porovnat zápisky. My už máme hotovo – viz obrázek s našimi výsledky zapsanými do formuláře.
S příchodem sychravých chladných dnů listopadu přichází také čas ptačích krmítek. Pokud nemáte možnost koukat na vlastní krmítko za oknem, můžete kouknout na ON-LINE PŘENOS Z NAŠEHO KRMÍTKA V LAMACENTRU.
A jestli máte nebo si chcete pořídit vlastní krmítko, nezapomeňtě do něj vkládat potravu pro ptáčky uvážlivě, abyste jim místo pomoci neublížili. Pokud se vám nad tím nechce bádat, jednoduchá rada – sypte slunečnicová semínka a neuděláte chybu. Více o zimním přikrmování ptáků se dočtete např. zde nebo zde.
A když už jsme u toho krmení ptáčků – nejen sypání do krmítek, ale i přikrmování kačenek a labutí je rozšířenou kratochvílí mnoha z nás. I to se ale musí dělat správně a mnoho lidí to netuší. Proto vznikl pěkný plakátek, který rádi šíříme.
Rádi se v šedé zimě pokocháte barevnými ptáčky? Máte rádi chlupaté veverky a roztomilé ježky? Chodíte v zimě přikrmovat kačenky? Příští neděli určitě přijďte do Lamacentra! Mimo jiné se seznámíte s našimi novými plyšovými obyvateli – například Veverkou Terkou, Ježkem Jožinkem, Netopýrkem Mirkem a dalšími jejich kamarády – kteří vám a vašim dětem poradí, jak zvířátkům v přírodě pomáhat a neublížit.
A velká výzva – připravili jsme pro vás balíčky pro výrobu vlastního dřevěného krmítka! K vyrobenému krmítku dostanete pytlíček slunečnice.
Zkrátka kdo chce být na zimu připraven, ať v neděli 20. 10. určitě dorazí do Lamacentra na Hády!
Na neděli 22. 9. jsme pro všechny geologické nadšence připravili exkurze po hádeckých lomech.
Exkurze proběhnou dvě – od 10 a od 14 hodin – a povede je zkušená geoložka Mgr. Jana Šušolová.
Společně nahlédneme do geologické historie Brna, pokocháme se jedinečným výhledem a možná najdeme i zkameněliny.
Na exkurzi se nemusíte dopředu hlásit, stačí přijít v 10 nebo 14 hodin na srazové místo, k bráně hádeckého etážového lomu.
Exkurze je zdarma.
Těšíme se na Vás!
Jak se dostanete na místo srazu? Když vystoupíte na zastávce Velká Klajdovka, přejdete na chodník k hotelu a budete po chodníku podél silnice pokračovat ve směru jízdy, nahoru. Po 120 m jste na křižovatce u informačního dvojpanelu. Dáte se vlevo, kolem malého parkoviště a pořád dál po asfaltové cestě. Asi za deset minut stojíte u brány do etážového lomu. Prohlédněte si popsanou trasu na mapě. Ze zastávky Podbělová musíte nejdříve projít zástavbou nových rodinných domů k hotelu. Od zastávky k hotelu vás povede také žlutá a zelená turistická značka.
Včely sbírají pyl jako důležité krmivo pro svoje larvy. Zatímco med dodává včelám energii, pyl je zdrojem bílkovin. Medu donesou včely do úlu zdaleka nejvíce, asi okolo 100-200 kg za rok. Většinu ale samy spotřebují a na včelaře toho zbyte obvykle jen minimum. Pylu je o něco méně, ale přesto také úctyhodné množství – 25-80 kg. Přinášejí jej na zadních nohách v tzv. rouskách. Jsou to malé kuličky (nebo spíše placičky) pylu spojené malým množstvím medu. I když v jedné rousce nemusí být jen pyl jediného druhu, včely obvykle nepřeletují na velké vzdálenosti. Proto pravděpodobnost, že další květ bude téhož druhu, je poměrně velká. Proto jsou rousky specifické svou barvou, ale i chutí. Za jediný den přinesou různé včely do úlu pyl hned z několika druhů rostlin. Protože rouskový pyl představuje užitečný doplněk stravy a považuje se za velmi zdraví prospěšný, speciálním způsobem se včelám část pylu odebírá. Pokud chcete vědět jak, přijďte se podívat do Lamacentra na Včelí den v červnu 2020. Vzorek sebraný v červnu (horní dva čtverce) se pak nápadně liší od pylu sebraného v červenci (dolní dva čtverce), kdy jsou včelám dostupné zcela jiné druhy rostlin.
Chcete se stát součástí našeho týmu? Hledáte smysluplnou brigádu na zbytek léta? Neváhejte a napište nám!
Příští neděli – 16. 6. – bude v Lamacentru velký den.
1.) Pořádáme medem vonící akci – Setkání se včelami. Budou připraveny hravé aktivity pro děti i dospělé, prosklený úl se živými včelami, ochutnávky našich i cizokrajných medů, od zkušeného včelaře se dozvíte první poslední o chovu včel... Zkrátka nudit se určitě nebudete a garantujeme, že se dozvíte něco nového zajímavého.
2.) 16. 6. v 16 hodin proběhne slavnostní křest našeho nejmladšího lamátka. Jak se bude jmenovat můžete ovlivnit právě teď hlasováním v anketě zde na stránkách. Hlasovat se bude až do poslední minuty.
Tak určitě přijďte, budeme se těšit!
3. května jsme hlásili, že se ptáčata sýkor modřinek v naší on-line budce právě začínají klubat na svět. A za šestnáct dnů už jsou z miniaturních slepých holátek opeřená ptáčata, která během pár následujících dnů opustí rodnou budku. Prostě neuvěřitelné. Všech jedenáct ptáčat rodiče zvládli vychovat. Ovšem pozor, na tomto místě je třeba připomenout, že ptáčata i po vyskočení z hnízda rodiče dál krmí a dohlíží na ně. Ptáčata ještě nejsou samostatná, ale už poskakují mimo budku. Takováto ptáčata se nesbírají, maximálně se můžou v případě ohrožení přesunout na vhodnější místo v okruhu několika málo metrů.
Již tuto neděli! Vycházky do nejkrásnějšího z hádeckých chráněných území, kvetoucí třemdavy a další skvosty. Na své si přijdou zapálení zájemci o odborné informace (dopolední časy), ale i rodiny s dětmi toužící spíš po pěkném hravém výletu (odpolední časy). Budete koukat, co v Brně máme. :-)
Nebyli jsme si pořád jistí, kolik ptáčat se vylíhlo. Nikdy se nám jich nepodařilo napočítat víc než devět. Ovšem 11. května jsme na naší on-line kameře v budce zachytili záběr, na kterém je krásně vidět všech jedenáct zobáčků! Taky je vidět, jak neuvěřitelně rychle se ptáčata vyvíjí. Za jediný týden je z holátek velkých jako článek malíčku už parta velkých ochmýřených ptáčat, kterým se na křídlech vyvíjejí letky a do hnízdní kotlinky se už sotva vejdou. Umíte si představit, kolik energie musí oba rodiče vydat, aby nasytili tolik potomků, kteří tak rychle budují svá těla? Dostatek hmyzí potravy je pro přežití celé rodiny naprosto zásadní! Naše modřinky mají štěstí, že bydlí v pestré krajině bez chemikálií na kraji chráněného území. Chcete-li ptákům pomoci, jednak věšte budky, ale taky podporujte hmyz! (Inspirace pro každého namátkou ZDE či ZDE.)
A je to tady! Ke konci dubna jsme vás upozornili, že v domácnosti sýkor modřinek v naší on-line budce je už jedenáct vajíček. A právě dnes ráno se z vajíček začala klubat maličkatá holátka! Neuvěřitelné sledovat živě takto intimní záběry ze života volně žijících ptáků. Teď nastává rodičům asi nejvíce práce, aby dokázali nasbírat dostatek hmyzu pro hladové krky. Držte jim spolu s námi pěsti.
Dvacet devět. Přesně tolik chráněných území se nachází přímo v Brně. Nový soutěžní projekt Pozemkového spolku Hády si klade za cíl v roce 2019 tato vzácná místa víc přiblížit veřejnosti. Příroda ve městě totiž patří k nejvíc ohroženým a zranitelným prostředím. Spousta lidí o nich ale neví a netuší, jaké poklady mají mnohdy přímo za domem.
Na dvaceti šesti z celkových dvaceti devíti chráněných lokalit Brna jsou nově umístěny tabulky s QR kódy, které odkazují na soutěž v brněnské přírodě. Správným zodpovězením otázky k danému místu nebo zasláním jeho fotografie se do ní lze zapojit. „V Brně je spousta chráněných území. Lidé tam často chodí na procházky, míjí státní znak, který území označuje, ale často vůbec neví, proč je toto území cenné. To chceme změnit a unikátnost těchto míst více dostat do povědomí brněnských obyvatel, aby se každý mohl dozvědět, čím je dané území výjimečné a co vzácného mohou vidět. Snad budou pak návštěvníci vnímavější a ohleduplnější k místům, kam často chodí, a k přírodě vůbec,“ říká o záměru projektu Stanislava Švédová z Pozemkového spolku Hády.
Mezi chráněnými lokalitami jsou listnaté lesy, lesostepi, suché pastviny, louky, mokřady a geologicky významná místa. „Kromě známé Bílé hory s malým zbytkem kavylové stepi nebo Kamenného vrchu s nejpočetnější populací koniklece velkokvětého v České republice tak návštěvníci mohou prozkoumávat například tajemství přírodních lesů na skalnatých svazích Břenčáku, zachovalý stepní svah nad železničním tunelem v Obřanech nebo bukový prales v Jelením žlíbku,“ přibližuje chráněné lokality předseda Pozemkového spolku Hády Lubomír Tichý.
Pro účast v soutěži je potřeba navštívit libovolných deset chráněných území Brna. Pak jsou možné dvě varianty: buď lze z každého navštíveného místa poslat jeho fotografii nebo najít QR kód se soutěžní otázkou, k jejímuž zodpovězení pomůžou informace z QR kódu. QR kódy jsou umístěny u cedulí státního znaku, které označují hranice chráněného území a jsou dobře přístupné. Přesné umístění QR kódů pak lze najít na stránkách Pozemkového spolku Hády http://www.pshhady.cz, kde jsou i kompletní pravidla soutěže.
A o co se v projektu vlastně soutěží? „Vyhrát lze velkou knihu plnou nádherných fotografií s názvem Přírodní skvosty Jihomoravského kraje. Tuto publikaci nelze nikde zakoupit. Je to tedy opravdu unikátní výhra, která by milovníkům přírody rozhodně neměla chybět,“ objasňuje Švédová, zaměstnankyně Pozemkového spolku.
Pozemkový spolek Hády mimo jiné pečuje o vzácné lokality na oblíbeném výletním cíle Brňáků – komplexu bývalých lomů na jižním svahu Hádů. Zde také provozuje malé ekocentrum pod širým nebem s názvem Lamacentrum, kde s pomocí stáda lam alpak a dalších zvířat realizuje vzdělávací a zážitkové programy pro děti i dospělé. Je součástí Českého svazu ochránců přírody a soutěž s QR kódy realizuje ve spolupráci s Jihomoravským krajem a společností NET4GAS.
Jestli jste přes zimu sledovali naše on-line krmítko, určitě se vám bude moc líbit i naše on-line ptačí budka. A kdo že budku opanoval? Přece naše "zuřivá modřinka", o které jsme vám psali aktualitu 2. 4. Silně teritoriální sameček sýkory modřinky obsadil budku, postavil v ní parádní hnízdo, dokázal odehnat všechny soky a získat si srdce mladé dámy. Dnes samička snesla již jedenácté vajíčko. Sledujte s námi unikátní záběry ze soukromí ptačí rodinky!
V Lamacentru nás už tři týdny "obtěžuje" sýkora modřinka, která nám neustále šplhá po okně a ťuká do skla. Podobně poskakuje i po zpětném zrcátku u auta. Je právě období hnízdění, vhodných míst je málo a teritorium s budkou je třeba si hlídat před soky. Vášnivý sameček holt vidí soka i ve vlastním odrazu. Na okně provádí akrobatické kousky na mříži, ťuká do skla a mezitím občas divoce vyzpěvuje/vykřikuje, kdo že je tu pán. Sami si můžete prohlédnout video.
A pro nadšence do etologie a ornitologie tu máme ještě další video naší zuřivé modřinky. Narafičili jsme jí zrcátko. A nemuseli jsme dlouho čekat a výsledek se dostavil. Zajímavé bylo, že více zaujala zvětšující strana zrcadla. O malých a na pohled něžných modřinkách je známo, že jsou to ve skutečnosti drsňáci a nezaleknou se ani většího soupeře. Tak to asi náš zuřivec bral jako výzvu, zahnat obrovitého soka. Zrcadlo jsme zase odstranili, protože žárlivou sýkorku rozčilovalo opravdu velice a útočila na svůj odraz s obdivuhodnou vášní. Taky zrcátka u auta jsme omotali hadrami.
Mimochodem minimálně sedm budek jen v Lamacentru už je obsazených, na ostatní jsme se ještě nedívali. Věšte budky! Je vidět, že ptáci prostě nemají kde založit rodinu a o dutiny a budky je boj.
Drazí přátelé, musíme se vám omluvit. Dosud jsme vždy na otázku, jak souvisí lamy v Lamacentru s naší hlavní činnosti, tedy s ochranou přírody na Hádech, odpovídali tak, že tu zajišťují potřebnou pastvu a slouží ekovýchovným programům. No a přitom jsme s upřímným smíchem dodávali, že je to sice zvíře exotické, ale určitě nehrozí, že by nám lamy utekly a zabydlely se v ČR jako nový cizorodý druh pro naši přírodu. Chacha. Ovšem právě jsme si přečetli článek vědeckého časopisu Journal for Nature Conservation a zjistili jsme, že v Itálii je možné i nemožné. Po jakési zjevně pochybné zoo zůstalo v horách střední Itálie malé stádečko lam krotkých, které si tu už generace žijí svým vlastním svobodným životem. Zdá se, že tu nepůsobí škodu, takže jsou tolerovány. Takže je to sice neuvěřitelné, ale pokud budete chtít vidět lamy ve volné přírodě, nemusíte do Jižní Ameriky, stačí Toskánsko.
Hledáte smysluplnou brigádu? Líbí se Vám naše nevšední přírodní prostředí? Chcete se stát součástí našeho týmu? Máte jedinečnou příležitost. Právě hledáme posily do našeho lektorského týmu. No řekněte, kde jinde najdete tak úžasné kolegy, jako je třeba náš mírumilovný lamák Čert nebo společenský Orion, nebo kde jinde si můžete pohladit čerstvě narozená mláďata? I tým našich "dvounohých" lektorů je skvělá přátelská partička mladých a nadšených lidí. V takovém prostředí je práce radostí.
Staňte se jedním z nás! Zašlete nám svůj životopis na mail pshady@email.cz, vybrané uchazeče pozveme na ústní pohovor. Sezóna začíná co nevidět, tak neváhejte ;) Podmínky spolupráce najdete zde.
Mráz je pro vše živé zkouškou odolnosti. Dokáže ale vykouzlit i neobyčejnou krásu. Nádhernou výzdobu, kterou se můžeme potěšit jenom v zimě. Nyní se těmito rampouchovými závěsy můžete pokochat i u nás v Lamacentru. Ale jen do první oblevy!
Vážení a milí, spousta z vás má jistě doma nebo někde ve svém okolí ptačí krmítko. Teď v lednu je skutečně vhodné ptáčkům zpěváčkům trochu pomoci a dopřát jim dostupný zdroj potravy. Pozorovat pestré krasavce v zimním pošmournu je velká radost. Tento víkend ovšem zbystřete! Uvařte si čaj, nachystejte blok a tužku a vyhraďte si hodinku, kdy místo na televizi budete koukat na krmítko. Česká společnost ornitologická totiž vyhlásila velké krmítkové sčítání, ve kterém se obrací právě na veřenost, aby se podělila o informace o návštěvnosti ptačích krmítek po celé republice. Je to úplně jednoduché. Prostě kdykoliv v průběhu 4.–6. ledna 2019 po dobu jedné hodiny zapisujte počty ptáků jednotlivých druhů u vašeho krmítka. Od každého druhu je důležitý nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Podrobnosti ke sčítání včetně rad, tipů a adresy, kam poslat výsledky najdete ZDE. Moc doporučujeme se zapojit a zapojit i děti. Máte jedinečnou šanci strávit společnou hodinku napínavým pozorováním přírody a ještě přispět ornitologickému výzkumu.
Jako ilustrační obrázek jsme použili plakát Ptáci v zimě, který je k dostání u ČSOP.
Krásné a pokojné Vánoce
přejeme všem našim příznivcům, návštěvníkům našeho Lamacentra, přátelům, dobrovolníkům, adoptivním příbuzným našich zvířat, všem kteří nám fandí a povzbuzují nás v naší činnosti.
Moc si vážíme Vaší podpory, je pro nás velmi důležitá a moc nám pomáhá v naší cestě.
Přejeme Vám do nového roku 2019 mnoho šťastných dní, a budeme se těšit na shledanou v Lamacentru!
Jsme hrdí, že náš tým z Lamacentra a Pozemkového spolku Hády vyhrál hlavní cenu ve čtvrtém ročníku mezinárodní soutěže The Quarry Life Award 2018, kterou pořádá nadnárodní firma HeidelbergCement group. Soutěž probíhala více než jeden rok. Do druhého kola soutěže postoupilo 110 projektů z 25 zemí celého světa. Ve velké konkurenci projektů ten náš – Sezónní aktivita včelstev ve vztahu k biodiverzitě lomů – získal nejvyšší ocenění. K předání cen došlo v Bruselu dne 5. prosince. Na projekt a část jeho výsledků se můžete podívat na našich webových stránkách Pozemkového spolku Hády nebo na samotném webu soutěže (foto archiv ČMC a HCG).
Každou zimu si v Lamacentru velmi užíváme pohled na pestrá hejna ptáků živících se na našem krmítku. A tak jsme si letos řekli, že by bylo krásné nenechat si ten pohled jen pro sebe. Chceme přinést kousek přírody i k vám, kteří za oknem na krmítko vidět nemůžete nebo třeba sedíte v práci za počítačem a potřebovali byste se občas odreagovat. Přinášíme vám tedy takový předčasný vánoční dárek a můžete sledovat naše krmítko on-line – zde. Můžete na něm pozorovat hlavně koňadry, modřinky, babky, brhlíky, vrabce a zvonky, občas stehlíka nebo červenku. Mezi očekávanými hosty je také úchvatný dlask a další. Hády jsou domovem ohromného množství ptáků. Když se vám podaří "chytit do printscreenu" nějaký pěkný záběr, budeme rádi, když nám ho zašlete. Zveřejníme ho na našich stránkách nebo na facebooku. Rádi vám také pomůžeme s identifikací ptačích hostů třeba i na vašem krmítku nebo zodpovíme další vaše dotazy. Krmítkům zdar! *
Dlouhá letní sezóna je pomalu za námi a je na čase se kolem porozhlédnout a uklidit, abychom měli na zimu hezky čisto. Přes Hády letos zase prošly tisíce lidí a sem tam nějaký papírek může uletět každému. O darebácích odhazujících odpadky záměrně ani nemluvě. Takže na poslední říjnový víkend vyhlašujeme podzimní sváteční úklid na Hádech! Až půjdete na procházku za zvířátky do Lamacentra, vybavte se a vezměte to třeba trošku delší cestou okolní přírodou. Kdo nám během víkendu donese pytel, pytlík nebo aspoň sáček s posbíranými odpadky (prosím nejen z vlastní svačiny ;-)), dostane od nás drobnou odměnu! Každý kousek se počítá. V sobotu i v neděli budou na pokladně Lamacentra k zapůjčení pytle a rukavice, abyste se mohli vybavit na místě a vyrazit do okolí. Tak přijďte a zapojte se, tento víkend máte šanci udělat něco užitečného a ještě dostat odměnu. :-)
Možná jste si na jedné z lip ve výběhu lam všimli hotové invaze "jakýchsi červených broučků". A možná jste si jich nevšimli v Lamacentru, ale někde ve vašem okolí. Při bližším pohledu i laik pozná, že to nejsou brouci, ale ploštice (něco jako známá ruměnice pospolná). Ale jaká ploštice, co je zač? Byli jsme zvědaví a zjistili jsme zajímavé věci. Lípu nám okupuje blánatka lipová, což je druh, který je v ČR nováčkem. Objevil se u nás teprve v roce 2004, a to přímo v Brně. Později se díky mírným zimám začala objevovat na dalších místech jižní Moravy a pomalu dobývá severnější destinace. Tato ploštice je jen dalším krásným příkladem toho, jak se se změnou klimatu na naše území přes teplou jižní Moravu dostávají druhy typické pro Středomoří. Více viz článek v časopise ŽIVA.